8 Mart 2015 Pazar

köpek maması seçerken önemli noktalar.

Tüm canlıların hayatlarının en önemli konularından biri beslenmedir. Beslenme kalitesi ve yeterliliği sağlık durumunu direk olarak etkileyen bir faktördür. Köpeklerde beslenme bir çok farklı kategoride incelenebilecek bir alandır. Köpek beslenmesinde de dikkat edilmesi gereken şey elbette beslenme kalitesidir, beslenme kalitesi yüksek olan köpeklerin yüksek hayat standartları olur, köpek beslenmesi,köpek maması içeriği, mamanın kalitesi ve köpeğin vücut kondüsyonları köpek maması seçiminde önemli noktalardır.

Köpek maması tercihi esnasında ilk olarak köpeğimizin yaşına, kilosuna göre seçim yapmalıyız. Köpeğimizin yaş dönemine ait özel ihtiyaçları olabilir bu sebeple yaşlı köpekler için yaşlı köpek maması, yavru köpekler için yavru köpek maması ve yetişkin köpekler için yetişkin köpek maması kullanmak faydalıdır. Her dönemin maması o dönemin ihtiyacı olan enerji ve besin değerlerini barındırmak için geliştirilmiştir. Köpeğimizin ırkı da yne mama tercihi için önemli gir kriterdir.

Küçük ırk, orta ırk ve büyük ırk köpek maması bulunmaktadır,köpeğimizin yaşından sonra ırk özelliklerine uygun mamayı bulmak kesinlikle yapılması gereken bir davranıştır. Köpeğimizin kilosu ve vücut kondisyonu kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktördür. Obez veya obeziteye yatkın veya az hareket eden köpeklerin light mamalarla beslenmesi ideal kilonun korunmasıunda etkilidir.

Köpk mamasının içeriğini bulmak,kullanıcı yorumlarını okumak ve köpeğimizi tanımak köpek maması seçerken en çok dikakt etmemiz gereken noktalardır.

1 yorum: